סוד הקסם של הודו

אוריסה הודו אפריל 2013 086

סדרת הרצאות מהפנטת על תרבות הודו

מה הופך את הודו לאחת המדינות המרתקות בעולם?

סדרה בת 10 מפגשים הפורשת את המגוון האדיר והמרתק שיש בהודו: תרבויות, דתות, מנהגים, פולחנים, פסטיבלים, מעמד הנשים, מערכת הקאסטות, רוחניות, טבע ונופים, עוני ועושר, קדושה וחולין והכול כל כך צבעוני ויוצא דופן… (לסדרות קצרות יותר לחצו כאן)

מצגת זאת דורשת JavaScript.

1. השורשים הקדומים של הודו המודרנית

מבט מרתק אל התקופה הקדומה של התרבות ההודית. נתוודע אל ראשית הדת ונלמד על הקשר ההיסטורי הקדום שיש בין הודו לאירופה. בהרצאה זו נחשף לרוחניות ההודית הקדומה שהפכה אותה עד היום לבירת הרוחניות העולמית, נראה כיצד הכול החל ומה זה בעצם קארמה, סמסרה ועוד…

2. מאחורי הסארי: להיות אישה בהודו

הודו מתקדמת עם הזמן: בירת היי-טק אזורית, כלכלה בתאוצה ושיגור מוצלח של לוויין לחלל. לצד כל זה, מסורות עתיקות עדיין מכתיבות את אורח חייהן של מיליוני נשים: נישואי ילדות, רצח אישה בגלל נדוניה, רצח תינוקות ממין נקבה ושריפת אלמנות. בהרצאה זו נפתח צוהר לעולמן המורכב והייחודי של נשים בהודו, ונבין מדוע הודו נחשבת לאחד המקומות הכי גרועים עבור נשים בעולם כולו.

3. סיפורו של הבודהיזם

מהי התורה הייחודית שהביא עימו הבודהה לעולם וסחפה לתוכה מיליונים בכל רחבי מזרח אסיה? במפגש זה נראה כיצד איך תורתו מבקשת לשחרר מיליונים מהסבל האנושי ונעמוד על עיקרי הפילוסופיה הבודהיסטית שמטרתה לרפא את הנפש. לצד הפן הפילוסופי נדבר גם על הזרמים השונים ועל מנהגיהם הייחודיים.

4. הכובשים שהטביעו חותמם על הודו

לאורך ההיסטוריה משכה הודו מגוון רב של מבקרים, פולשים וכובשים שחשקו בעושרה ונפלו בקסמיה. מורשתם ותרבותם של אותם זרים הפכו עם השנים לחלק בלתי נפרד מהתרבות ההודית. נעסוק במפגש המרתק בין הודו לבין התרבויות הדומיננטיות שהשפיעו עליה – הבריטים והאסלאם.

5. הודו העצמאית והודו העכשווית

מדינת הודו נוסדה בשנת 1947, עת עזבו הבריטים את תת היבשת לאחר מאבק ממושך, בהנהגתו של מהטמה גנדי. במפגש זה נלמד על המאבק יוצא הדופן לעצמאות, ועל החלוקה המדממת בין הודו לפקיסטן, שהביאה להגירה הגדולה ביותר בהיסטוריה. נעמוד על הניגודים האדירים והקיצוניים שמאפיינים את הודו של 2016: עוני ועושר, קדושה וחולין, קדמה ומסורת.

6. פסטיבלים אדירים ופולחנים עתיקים בהודו כיום

בהודו אינספור פולחנים ופסטיבלים מרהיבים ומהפנטים, בהם האלמנטים השונים מעוררים כמעט את כל החושים – ניחוח הקטורת, חום האש היוקדת, צלילי הפעמונים, צבעם העז של הפרחים המוגשים כמנחות לאלים. כל אלה הופכים את הפולחן ההינדואי לתופעה מרתקת, גם למי שתרבות זו זרה לו ואינו מאמין או מכיר את האלים השונים. בהרצאה זו נחשף לפולחנים שונים ונלמד על הפסטיבלים הצבעוניים והאדירים של הודו.

7. טיול במרחבים הטרופיים של דרום הודו

נצא יחד למסע אל התרבויות והנופים שמסתתרים בדרום העמוק של תת היבשת ההודית. במשולש שיוצרים האוקיינוס ההודי, הים הערבי ומפרץ בנגל, בין הרים, ג'ונגלים של תבלינים וקוקוסים, מטעי תה, דרכי מים חבויות וחופים טרופים, בתוך כפרים מרוחקים וערים שוקקות. נבקר בארץ שפע פורייה, בה החלה הקהילה הראשונה בתולדות המין האנושי לבסס חקלאות, ועימה סחר המלך שלמה אלפי שנים לאחר מכן. נצלול יחד למרחב מיסטי והיסטורי מרתק בו חיות זו לצד זו מגוון תרבויות ודתות: יהדות, ג'איניזם, בודהיזם והינדואיזם, ונצפה בפניני המורשת הארכיטקטונית והתרבותית המפוארת, לה תפקיד חשוב ביצירת הקסם המיוחד של דרום הודו.

8. מגוון מרהיב של נופים ותרבויות בצפון הודו

המרחב ההודי נפרש על פני שטח עצום של יותר מ-3 מיליון קמ"ר ומכיל בתוכו מגוון של נופים ואקלימים. בהרצאה זו נחשף לאזורים הצפוניים והצפון-מזרחיים של הודו, שם שוכנים הרי ההימאליה וזורם נהר הגנגס הקדוש. נבקר במדינת סיקים ההררית ובחבל לאדאק היפה. נפגוש שבטים מקומיים במדינות "שבע האחיות" שחייהם עוצבו על ידי הטבע האדיר בו הם חיים, ונראה כיצד הטיגריס הבנגלי מאיים על הנוכחות האנושית היום כמו לפני מאות שנים.

9. הודו: בין רוח לחומר

בהרצאה נחשף לפנים השונות של הרוחניות ההודית ולהשפעתה על התרבות כיום. נתוודע למקורותיה הקדומים בני אלפי השנים, שקיימים גם כיום ברחוב ההודי. ונראה כיצד לצד המסורת העתיקה והסגפנית מתקיימת גם רוחניות חדשה, מנצנצת ויקרה. נצביע על הקשר בין עוני, רוחניות וסדר חברתי ונדבר על הגורו המפורסם אושו שחיבר בין המערב החומרי להודו הרוחנית ונהג בלא פחות מ 93 מכוניות רולס-רויס…

10. מסע קולינארי בהודו

את סדרת ההרצאות נסיים במסע מרתק אל עולם האוכל ההודי. נדבר על אוכל בהקשר הקולינארי, בהקשר הסוציולוגי ובהקשר הדתי. נבקר בשווקי מזון ססגוניים ושוקקים, נלמד על תרבות מאכלי הרחוב ועל מאפייני המטבח הייחודים באזורים השונים, ונראה מה הקשר בין אוכל לבין רוחניות בדת ההינדואית. 

הרצאות והדרכת טיולים

%d בלוגרים אהבו את זה: