המזרח הקסום: סדרת הרצאות על תרבויות במזרח הרחוק

"המזרח הקסום": סדרת הרצאות צבעונית ומרתקת על תרבויות במזרח הרחוק

החלק הראשון יתמקד בהודו: אחת המדינות המרתקות, המסעירות, הצבעוניות והחידתיות ביותר בעולם. בנוסף, נתוודע אל הבודהיזם, הדת הדומיננטית כיום בדרום ומזרח אסיה, ונשמע שני סיפורים על מסעות באזורים הלא מוכרים של בורמה, לאוס וקמבודיה.
זוהי סדרת הרצאות המציגה מגוון אדיר ומסקרן: תרבויות, דתות, מנהגים, פולחנים, פסטיבלים, והכול כל כך צבעוני ויוצא דופן.

מרצה: מורן קושניר מרצה על תרבויות בדרום ומזרח אסיה ומדריכת טיולים בחו"ל. חיה ונושמת את התרבות ההודית מזה 18 שנים.

המקום: מכון אבשלום, כתובת: מכללת לוינסקי, שושנה פרסיץ 15, תל אביב.
טלפון: 03-699-0735

השעות: כל ההרצאות יתקיימו בין השעות 20:00-21:30 

נושאי ההרצאות:

1. השורשים הקדומים של הודו המודרנית 2/11/17

מבט מרתק אל התקופה הקדומה של התרבות ההודית. נתוודע אל ראשית הדת ונלמד על הקשר ההיסטורי הקדום שיש בין הודו לאירופה. בהרצאה זו נחשף לרוחניות ההודית הקדומה שהפכה אותה עד היום לבירת הרוחניות העולמית, נראה כיצד הכול החל ומה זה בעצם קארמה, סמסרה ועוד…

2. "מאחורי הסארי": להיות אישה בהודו 9/11/17

הודו מתקדמת עם הזמן: בירת היי-טק אזורית, כלכלה בתאוצה ושיגור מוצלח של לוויין לחלל. לצד כל זה, מסורות עתיקות עדיין מכתיבות את אורח חייהן של מיליוני נשים: נישואי ילדות, רצח אישה בגלל נדוניה ורצח עובריות ותינוקות ממין נקבה. בהרצאה זו נפתח צוהר לעולמן המורכב והייחודי של נשים בהודו.

3. "התנגשות הציוויליזציות" – המוסלמים והבריטים בהודו 16/11/17

לאורך ההיסטוריה משכה תת היבשת ההודית מגוון רב של מבקרים, פולשים וכובשים שחשקו בעושרה ונפלו בקסמיה. מורשתם ותרבותם של אותם זרים הפכו עם השנים לחלק בלתי נפרד מהתרבות ההודית. נעסוק במפגש המרתק בין הודו לבין התרבויות הדומיננטיות שהשפיעו עליה – הבריטים והאסלאם.

4. הודו העצמאית והודו העכשווית 23/11/17

מדינת הודו נוסדה בשנת 1947, עת עזבו הבריטים את תת היבשת לאחר מאבק ממושך, בהנהגתו של מהטמה גנדי. במפגש זה נלמד על המאבק יוצא הדופן לעצמאות, ועל החלוקה המדממת בין הודו לפקיסטן, שהביאה להגירה הגדולה ביותר בהיסטוריה. בנוסף, נדבר על הודו העכשווית ונעמוד על הניגודים האדירים והקיצוניים שמאפיינים אותה כיום, בין היתר: עוני ועושר, קדושה וחולין, מסורת וקדמה.

5. פסטיבלים ופולחנים בהודו 30/11/17

בהודו אינספור פולחנים ופסטיבלים מרהיבים ומהפנטים, בהם האלמנטים השונים מעוררים כמעט את כל החושים – ניחוח הקטורת, חום האש היוקדת, צלילי הפעמונים, צבעם העז של הפרחים המוגשים כמנחות לאלים. כל אלה הופכים את הפולחן ההינדואי לתופעה מרתקת, גם למי שתרבות זו זרה לו ואינו מאמין או מכיר את האלים השונים. בהרצאה זו נחשף לפולחנים שונים ונלמד על הפסטיבלים הצבעוניים והאדירים של הודו שבחלקם מבקרים 100 מיליון בני אדם!

6. הודו: בין רוח לחומר 21/12/17

בהרצאה נחשף לפנים השונות של הרוחניות ההודית ולהשפעתה על התרבות כיום. נתוודע למקורותיה הקדומים בני אלפי השנים, שקיימים גם כיום ברחוב ההודי. ונראה כיצד לצד המסורת העתיקה והסגפנית מתקיימת גם רוחניות חדשה, מנצנצת ויקרה. נצביע על הקשר בין עוני, רוחניות וסדר חברתי ונדבר על הגורו המפורסם אושו שחיבר בין המערב החומרי להודו הרוחנית ונהג בלא פחות מ 93 מכוניות רולס-רויס…

7. טיול במרחבים הטרופיים של דרום הודו 28/12/17

נצא יחד למסע אל התרבויות והנופים שמסתתרים בדרום העמוק של תת היבשת ההודית. במשולש שיוצרים האוקיינוס ההודי, הים הערבי ומפרץ בנגל, בין הרים, ג'ונגלים של תבלינים וקוקוסים, מטעי תה, דרכי מים חבויות וחופים טרופים, בתוך כפרים מרוחקים וערים שוקקות. נבקר בארץ שפע פורייה, בה החלה הקהילה הראשונה בתולדות המין האנושי לבסס חקלאות, ועימה סחר המלך שלמה אלפי שנים לאחר מכן. נצלול יחד למרחב מיסטי והיסטורי מרתק בו חיות זו לצד זו מגוון תרבויות ודתות: יהדות, ג'איניזם, בודהיזם והינדואיזם, ונצפה בפניני המורשת הארכיטקטונית והתרבותית המפוארת, לה תפקיד חשוב ביצירת הקסם המיוחד של דרום הודו.

8. מגוון מרהיב של נופים ותרבויות בצפון הודו  4/1/18

המרחב ההודי נפרש על פני שטח עצום של יותר מ-3 מיליון קמ"ר ומכיל בתוכו מגוון של נופים ואקלימים. בהרצאה זו נחשף לאזורים הצפוניים והצפון-מזרחיים של הודו, שם שוכנים הרי ההימאליה וזורם נהר הגנגס הקדוש. נבקר במדינת סיקים ההררית ובחבל לאדאק היפה. נפגוש שבטים מקומיים במדינות "שבע האחיות" שחייהם עוצבו על ידי הטבע האדיר בו הם חיים, ונראה כיצד הטיגריס הבנגלי מאיים על הנוכחות האנושית כיום כמו לפני מאות שנים.

9. מסע קולנארי בהודו 11/1/18

מסע מרתק אל עולם האוכל ההודי. נדבר על אוכל בהקשר הקולינארי, בהקשר הסוציולוגי ובהקשר הדתי. נבקר בשווקי מזון ססגוניים ושוקקים, נלמד על תרבות מאכלי הרחוב ועל מאפייני המטבח הייחודים באזורים השונים ונשאל: באיזה אופן נתפס האוכל בדת ההינדואית? 

10. סיפורו של הבודהיזם 18/1/18

מהי התורה הייחודית שהביא עימו הבודהה לעולם וסחפה לתוכה מיליונים בכל רחבי מזרח אסיה? במפגש זה נראה כיצד איך תורתו מבקשת לשחרר מיליונים מהסבל האנושי ונעמוד על עיקרי הפילוסופיה הבודהיסטית שמטרתה לרפא את הנפש. לצד הפן הפילוסופי נדבר גם על הזרמים השונים ועל מנהגיהם הייחודיים.

11. מסע בצפון בורמה: הרצאה על מסע במדינה סגורה תחת שלטון צבאי 25/1/18

מורן לוקחת את קהל הצופים למסע מרתק שערכה במורד נהר האירוואדי, עורק חיים ראשי בורמה. המסע נערך באזורים הצפוניים והמרוחקים של בורמה שכמעט אינם זוכים למבקרים, והוא מאפשר הצצה לצד האחר של מדינה סגורה הנשלטת על ידי חונטה צבאית. הפלגה על דרכי מים עטופות בנופים מרהיבים תיקח אותנו לעיירות של מחפשי זהב ולכפרים נטולי חשמל הנושקים לגדות הנהר העצום. נתוודע לתרבות המקומית ולאוכלוסיה בעלת תפיסות עולם יוצאות דופן ומעוררת השתאות ונשמע סיפורים מרתקים על מפגשיה עם מרגלים שנשלחו מטעם החונטה הצבאית.

12. "על גדות המקונג" – מסע חוצה לאוס וקמבודיה 2/2/18

הרצאה על מסע בשבילים הצדדיים הנפרשים לאורך חלקו הדרומי של נהר המקונג בלאוס וקמבודיה. באופנוע, אוטובוס מקומי, אופניים, ריקשה וסירה, בין מפלים ואגמים, הרים אדירים וירוקים, בתוך כפרים ראשוניים ומקדשים מרהיבים. טיול בדרכי עפר המשלב בין עבר והווה, היסטוריה ותרבות, טבע ואנשים.

הרצאות והדרכת טיולים

%d בלוגרים אהבו את זה: