המזרח הקסום: סדרת הרצאות על תרבויות במזרח הרחוק

"המזרח הקסום": סדרת הרצאות צבעונית ומרתקת על תרבויות במזרח הרחוק

החלק הראשון יתמקד בהודו: אחת המדינות המרתקות, המסעירות, הצבעוניות והחידתיות ביותר בעולם. בנוסף, נתוודע אל הבודהיזם, הדת הדומיננטית כיום בדרום ומזרח אסיה, ונשמע שני סיפורים על מסעות באזורים הלא מוכרים של בורמה, לאוס וקמבודיה.
זוהי סדרת הרצאות המציגה מגוון אדיר ומסקרן: תרבויות, דתות, מנהגים, פולחנים, פסטיבלים, והכול כל כך צבעוני ויוצא דופן.

נושאי ההרצאות:

1. השורשים הקדומים של הודו המודרנית

מבט מרתק אל התקופה הקדומה של התרבות ההודית. נתוודע אל ראשית הדת ונלמד על הקשר ההיסטורי הקדום שיש בין הודו לאירופה. בהרצאה זו נחשף לרוחניות ההודית הקדומה שהפכה אותה עד היום לבירת הרוחניות העולמית, נראה כיצד הכול החל ומה זה בעצם קארמה, סמסרה ועוד…

2. מאחורי הסארי: להיות אישה בהודו

הודו מתקדמת עם הזמן: בירת היי-טק אזורית, כלכלה בתאוצה ושיגור מוצלח של לוויין לחלל. לצד כל זה, מסורות עתיקות עדיין מכתיבות את אורח חייהן של מיליוני נשים: נישואי ילדות, רצח אישה בגלל נדוניה, רצח תינוקות ממין נקבה ושריפת אלמנות. בהרצאה זו נפתח צוהר לעולמן המורכב והייחודי של נשים בהודו, ונבין מדוע הודו נחשבת לאחד המקומות הכי גרועים עבור נשים בעולם כולו.

3. הודו הבריטית: עושק וקדמה

לאורך ההיסטוריה משכה תת היבשת ההודית מגוון רב של מבקרים וכובשים שחשקו בעושרה ונפלו בקסמיה, ומורשתם הפכה לחלק בלתי נפרד מהתרבות ההודית. בהרצאה נדבר על נוכחות האימפריה הבריטית בהודו. מדוע הגיעו? כיצד ביססו את שלטונם? מה מידת הנזק וההשפעה שהותירו אחריהם? ומה הקשר בין הבריטים לבין שיטת הקסטות ושרפת אלמנות הודיות?

4. הודו העצמאית: ראשית שנותיה של הודו, מנהיגים בולטים, אירועים רבי חשיבות

מדינת הודו נוסדה בשנת 1947, עת עזבו הבריטים את תת היבשת לאחר מאבק ממושך, בהנהגתו של מהטמה גנדי. במפגש זה נלמד על המאבק יוצא הדופן לעצמאות, ועל החלוקה המדממת בין הודו לפקיסטן, שהביאה להגירה הגדולה ביותר בהיסטוריה. בנוסף, נדבר על תקופת שלטונה של אינדירה גאנדי ועל הסיבות להרצחה.

5הניגודים האדירים שמאפיינים את הודו העכשווית

הודו היא מדינה אדירה ומרתקת, לעתים מעוררת השראה ולעתים זעזוע עמוק. ובמרחב כה עמוס ומגוון שוכנים זה לצד זה ניגודים קיצוניים: מחד עושר מנצנץ ופאר אלגנטי המרפד את חיי העשירים הרבים ומאידך עוני קשה, דלות ומחסור שהם מנת חלקם של המונים. בנוסף, בהודו דרות בכפיפה אחת שמרנות דתית ומסורתית המעצבת חייהם של מיליונים וקדמה מדעית המעלה על נס השכלה בתחומים כמו רפואה וטכנולוגיה. בהודו לצד שמרנות מינית אדוקה עולים מאמינים לרגל ל"מקדשים הארוטיים" המציגים תנוחות מיניות בוטות ולא סטנדרטיות. ובתוך אותו מרחב ממש נמזגים זה בזה באופן תדיר אלמנטים של קדושה ושל חולין, ולהכול יש מקום. הרצאה זו תפרוש את הניגודים החריפים הקיימים במדינה, חלקם משעשעים בעוד אחרים טראגיים.

6. פסטיבלים אדירים ופולחנים עתיקים בהודו כיום

בהודו אינספור פולחנים ופסטיבלים מרהיבים ומהפנטים, בהם האלמנטים השונים מעוררים כמעט את כל החושים – ניחוח הקטורת, חום האש היוקדת, צלילי הפעמונים, צבעם העז של הפרחים המוגשים כמנחות לאלים. כל אלה הופכים את הפולחן ההינדואי לתופעה מרתקת, גם למי שתרבות זו זרה לו ואינו מאמין או מכיר את האלים השונים. בהרצאה זו נחשף לפולחנים שונים ונלמד על הפסטיבלים הצבעוניים והאדירים של הודו.

7. טיול במרחבים הטרופיים של דרום הודו

נצא יחד למסע אל התרבויות והנופים שמסתתרים בדרום העמוק של תת היבשת ההודית. במשולש שיוצרים האוקיינוס ההודי, הים הערבי ומפרץ בנגל, בין הרים, ג'ונגלים של תבלינים וקוקוסים, מטעי תה, דרכי מים חבויות וחופים טרופים, בתוך כפרים מרוחקים וערים שוקקות. נבקר בארץ שפע פורייה עימה סחר המלך שלמה, נצלול יחד למרחב מיסטי והיסטורי מרתק בו חיות זו לצד זו יהדות והינדואיזם, ונצפה באתרים מרהיבים וחשובים , להם תפקיד חשוב ביצירת הקסם המיוחד של דרום הודו.

8. מגוון מרהיב של נופים ותרבויות בצפון הודו

המרחב ההודי נפרש על פני שטח עצום של יותר מ-3 מיליון קמ"ר ומכיל בתוכו מגוון של נופים ואקלימים. בהרצאה זו נחשף לאזורים הצפוניים והצפון-מזרחיים של הודו, שם שוכנים הרי ההימאליה וזורם נהר הגנגס הקדוש. נבקר במדינת סיקים ההררית ובחבל לאדאק היפה. נפגוש שבטים מקומיים במדינות "שבע האחיות" שחייהם עוצבו על ידי הטבע האדיר בו הם חיים, ונראה כיצד הטיגריס הבנגלי מאיים על הנוכחות האנושית היום כמו לפני מאות שנים.

9. הודו: בין רוח לחומר

בהרצאה נחשף לפנים השונות של הרוחניות ההודית ולהשפעתה על התרבות כיום. נתוודע למקורותיה הקדומים בני אלפי השנים שקיימים גם כיום ברחוב ההודי. ונראה כיצד לצד המסורת העתיקה והסגפנית מתקיימת גם רוחניות חדשה, מנצנצת ויקרה. מסע בעולם המרתק של הרוחניות ההודית על כל פניה: מהאותנטי ועד הגרוטסקי.

10. הודו על קצה המזלג: מזון בדת, בתרבות ובמטבח

מסע מרתק אל עולם האוכל ההודי. האוכל הוא חלק בלתי נפרד מהתרבות ההודית: ברחוב, במקדש ובבית. בהרצאה זו נצא למסע עשיר בניחוחות, צבעים ותבלינים ונתוודע לקשר האדוק בין האוכל לבין התרבות והדת ההינדואית.

11. סיפורו של הבודהיזם

מהי התורה הייחודית שהביא עימו הבודהה לעולם וסחפה אליה מיליונים בכל רחבי מזרח אסיה? במפגש זה נראה כיצד איך תורתו מבקשת לשחרר מיליונים מהסבל האנושי ונעמוד על עיקרי הפילוסופיה הבודהיסטית שמטרתה לרפא את הנפש. לצד הפן הפילוסופי נדבר גם על הזרמים השונים ועל מנהגיהם הייחודיים.

12. מסע בצפון בורמה: הרצאה על מסע במדינה סגורה תחת שלטון צבאי

מורן לוקחת את קהל הצופים למסע מרתק שערכה במורד נהר האירוואדי, עורק חיים ראשי בורמה. המסע נערך באזורים הצפוניים והמרוחקים של בורמה שכמעט אינם זוכים למבקרים, והוא מאפשר הצצה לצד האחר של מדינה סגורה הנשלטת על ידי חונטה צבאית. הפלגה על דרכי מים עטופות בנופים מרהיבים תיקח אותנו לעיירות של מחפשי זהב ולכפרים נטולי חשמל הנושקים לגדות הנהר העצום. נתוודע לתרבות המקומית ולאוכלוסיה בעלת תפיסות עולם יוצאות דופן ומעוררת השתאות ונשמע סיפורים מרתקים על מפגשיה עם מרגלים שנשלחו מטעם החונטה הצבאית.

13. לאוס: מפגש מרתק עם נופים ואנשים
מסע בשבילים הצדדיים של לאוס. באופנוע, אוטובוס מקומי, אופניים, ריקשה וסירה, בין מפלים ואגמים, הרים אדירים וירוקים ובתוך כפרים ראשוניים. מפגש מרתק עם אנשיה, נזיריה ונופיה המרהיבים של לאוס.

14. קמבודיה: אנשים ומקדשים לאורך המקונג

מסע חוצה קמבודיה בשבילים הצדדיים הנפרשים לאורך נהר המקונג במדינה ראשונית, מרתקת ונשכחת, שידעה תקופות מזוויעות בעברה הלא רחוק. מפגש מרתק עם הפנים הפחות מוכרות של המדינה, עם הנופים היפים, אנשיה המקסימים וכמובן מקדשיה המרהיבים.

 

הרצאות ייעוץ תרבות הודו והדרכת טיולים

%d בלוגרים אהבו את זה: