ערבי תרבות

הרצאה בשילוב מופע ריקוד הודי

dsc_1649

שיתוף פעולה ביני לבין הרקדנית המוכשרת והמנוסה מאילה Mayala
הרצאה צבעונית ומרתקת על הודו ואחריה מופע ריקוד הודי קלאסי מרהיב 

הרצאה בשילוב סרט

הקולנוע האסייאתי זוכה בשנים האחרונות לעדנה ומדי שנה מופקים מספר הולך וגדל של סרטי איכות במדינות המזרח. ההרצאה מספקת רקע והקשרים תרבותיים שהופכים את חווית הצפייה בסרט לעשירה ומרתקת. ניתן להזמין הרצאות בשילוב סרטים ממגוון מדינות כגון הודו, לאוס וקמבודיה.

???????????????????????????????

 "על גדות המקונג" – מסע חוצה לאוס וקמבודיה
הרצאה על מסע בשבילים הצדדיים הנפרשים לאורך חלקו הדרומי של נהר המקונג בלאוס וקמבודיה. באופנוע, אוטובוס מקומי, אופניים, ריקשה וסירה, בין מפלים ואגמים, הרים אדירים וירוקים, בתוך כפרים ראשוניים ומקדשים מרהיבים. טיול בדרכי עפר המשלב בין עבר והווה, היסטוריה ותרבות, טבע ואנשים.
סרט מומלץ: להאיר את השמים, לאוס, 2013

שרוונבלגולה


חידה ושמה הודו: הרצאה על האתרים המרהיבים במדינה ועל הניגודים האדירים
מסע בין האתרים המרכזיים והמרהיבים ביותר בהודו, המבטאים את מגוון הדתות והתרבויות המרכיבות את הפסיפס הייחודי של תת יבשת זו. בין היתר נבקר בטאג' מהל, במקדש הזהב הסיקי באמריצר, בעיר הטיבטית דהרמסלה ובפניני רג'סטאן. בחלק השני של ההרצאה נצא מהמונומנטים המרשימים אל הרחוב ההודי ונדבר על הניגודים הרבים והמרתקים המאפיינים את המרחב הזה: קדושה וחולין, מסורת וקדמה, עושר ועוני.  מומלץ בשילוב הסרט "נער החידות ממומבאי"

 

%d7%a8%d7%92%d7%a1%d7%98%d7%94%d7%90%d7%9f2 אקזוטיקה ברג'סטאן – הבירה המלכותית של הודו
טיול צבעוני במדינה מדברית בה ישבו המלכים הגדולים והחזקים של הודו, ולשם הגיעו הפולשים המוסלמים. שתי התרבויות הללו הטביעו את חותמן עד היום. בהרצאה זו נחשף לייחוד של המרחב הזה ולהשפעות המרתקות של התרבויות השונות שהיו בו. מומלץ בשילוב הסרטים: מלון מריגולד האקזוטי (הראשון, 2012) / מלון מריגולד האקזוטי השני (2015), בריטניה/הודו

%d7%90%d7%a0%d7%99-%d7%91%d7%a4%d7%95%d7%92%d7%94 השורשים הקדומים של הודו המודרנית 
בהודו של ימינו החיים המודרניים מתנהלים לאורה של מסורת בת אלפי שנים. בהרצאה נחזור אחורה בזמן אל ראשית התרבות ההינדואית ונדבר על הפולחן הקדום ועל תפיסות העולם העתיקות. במקביל לעיסוק ההיסטורי, נתבונן גם בהווה ונראה כיצד מתגלמות תפיסות בנות 3500 שנים בהודו המודרנית. מומלץ בשילוב הסרט "חתונת מונסון" הודו/ארה"ב, 2001

%d7%a0%d7%a9%d7%99%d7%9d-%d7%91%d7%aa%d7%a4%d7%99%d7%9c%d7%94-%d7%9e%d7%a7%d7%93%d7%a9-%d7%92%d7%99%d7%99%d7%a0%d7%99


"מאחורי הסארי" להיות אישה בהודו

הרצאה הפותחת צוהר לעולמן המורכב והייחודי של מיליוני נשים בהודו, אשר חייהן היום כמו לפני אלפי שנים, מוכתבים ברובם על ידי מסורת עתיקה ודכאנית. במהלך ההרצאה נחשף לאופן שבו נתפסת אישה בהודו בשלבי חייה השונים, ונלמד על הקשר בין רצח תינוקות ונשים לבין מנהג הנדוניה הנפוץ בהודו גם היום.
סרט מומלץ: מים, הודו/קנדה, 2005

20131104_190125


הודו הבריטית: עושק וקדמה 
לאורך ההיסטוריה משכה תת היבשת ההודית מגוון רב של מבקרים וכובשים שחשקו בעושרה ונפלו בקסמיה, ומורשתם הפכה לחלק בלתי נפרד מהתרבות ההודית. בהרצאה נדבר על נוכחות האימפריה הבריטית בהודו. מדוע הגיעו? כיצד ביססו את שלטונם? מה מידת הנזק וההשפעה שהותירו אחריהם? ומה הקשר בין הבריטים לבין שרפת אלמנות הודיות? מומלץ בשילוב הסרט "לפני הגשמים" או בשילוב הסרט "האיש שידע אינסוף"

סיקים.jpg2 סיפורו של הבודהיזם
מהי התורה הייחודית שהביא עימו הבודהה לעולם וסחפה לתוכה מיליונים בכל רחבי מזרח אסיה? בהרצאה זו נראה כיצד איך תורתו מבקשת לשחרר מיליונים מהסבל האנושי ונעמוד על עיקרי הפילוסופיה הבודהיסטית שמטרתה לרפא את הנפש. לצד הפן הפילוסופי נדבר גם על הזרמים השונים ועל מנהגיהם הייחודיים. מומלץ עם הסרט "הגלגול" (ישראל 2008)

 טיול בטבע ובנופים הקסומים של הודו
המרחב ההודי נפרש על פני שטח עצום של יותר מ-3 מיליון קמ"ר ומכיל בתוכו מדבריות, רכסי הרים מושלגים, חופים טרופיים, ג'ונגלים, נהרות ואגמים וכן הוא בית למגוון רב של בעלי חיים. בהרצאה נבקר במרחבי הטבע המרהיבים של הודו, ונפגוש אוכלוסיות מקומיות שחייהן עוצבו עי ידי הטבע ואקלים המגוונים של הודו.
ניתן לשלב עם הסרט: מסע של מאה צעדים, הודו/צרפת, 2014

הרצאה על נשים בהודו מורן קושניר

 אוצרותיו של הדרום העמוק – הרצאה על דרום הודו
מסע אל התרבויות והנופים שמסתתרים בדרום העמוק של תת היבשת ההודית. במשולש שיוצרים האוקיינוס ההודי, הים הערבי ומפרץ בנגל, בין הרים, ג'ונגלים של תבלינים וקוקוסים, מטעי תה, דרכי מים חבויות וחופים טרופים, בתוך כפרים מרוחקים וערים שוקקות. נבקר בארץ שפע פורייה, בה החלה הקהילה הראשונה בתולדות המין האנושי לבסס חקלאות, ועימה סחר המלך שלמה אלפי שנים לאחר מכן. נצלול יחד למרחב מיסטי והיסטורי מרתק בו חיות זו לצד זו מגוון תרבויות ודתות: יהדות, ג'איניזם, בודהיזם והינדואיזם, ונצפה בפניני המורשת הארכיטקטונית והתרבותית המפוארת, לה תפקיד חשוב ביצירת הקסם המיוחד של דרום הודו. ניתן לשלב עם הסרטים: לאנץ' בוקס, הודו, 2013 עוברים להודו, הודו/ארה"ב, 2006

IMG_4210

 הפנים החדשות של הודו העצמאית
מדינת הלאום המוכרת לנו כיום כהודו הינה "המצאה" מודרנית משנת 1947, עת עזבו הבריטים את תת היבשת לאחר מאבק ממושך, בהנהגתו של מהטמה גנדי. במפגש זה נלמד על המאבק לעצמאות, נתוודע לטלטלות שפקדו את הודו, ובראשן החלוקה בין הודו לפקיסטן, שהביאה להגירה הגדולה ביותר בהיסטוריה. במפגש זה נלמד גם על הניגודים האדירים והקיצוניים שמאפיינים את המרחב הזה.
סרט מומלץ: גנדי, הודו/בריטניה, 1982 

20150930_172615 דתות ותרבויות בהודו
הרצאה הפורשת את הדתות והתרבויות השונות הקיימות בהודו: הינדואיזם, בודהיזם, ג'איניזם, סיקיזם, יהדות, אסלאם, אנימיזם שבטי ועוד. נדבר על מאפיינים ייחודיים של הדת ההינדואיסטית וביטוייהם בתרבות, נעסוק בדתות שצמחו ממנה: בודהיזם, ג'איניזם והדת הסיקית המשלבת בין הינדואיזם לאסלאם מקומי. בנוסף לכך, נדבר על יהדות הודו ועל שבטים מרוחקים ותרבותם הייחודית.
ניתן לשלב עם הסרט: חתונת מונסון, הודו/ארה"ב, 2001

לחזרה לדף הראשי לחצו כאן

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

הרצאות והדרכת טיולים

%d בלוגרים אהבו את זה: