ערבי תרבות

הרצאה בשילוב מופע ריקוד הודי

dsc_1649

שיתוף פעולה ביני לבין הרקדנית המוכשרת והמנוסה מאילה Mayala
הרצאה צבעונית ומרתקת על הודו ואחריה מופע ריקוד הודי קלאסי מרהיב 

הרצאה בשילוב סרט

הקולנוע האסייאתי זוכה בשנים האחרונות לעדנה ומדי שנה מופקים מספר הולך וגדל של סרטי איכות במדינות המזרח. ההרצאה מספקת רקע והקשרים תרבותיים שהופכים את חווית הצפייה בסרט לעשירה ומרתקת. ניתן להזמין הרצאות בשילוב סרטים ממגוון מדינות כגון הודו, בהוטן, לאוס וקמבודיה.

photo of woman swaying her dress
Photo by Jigar Maru on Pexels.com

אהבה ודעה קדומה בהודו
ההרצאה מציגה את הפן החגיגי והמנצנץ של הודו. בחלק הראשון נדבר על חתונות ונישואין בתרבות המקומית: נישואי השידוך הנפוצים, הפאר בחתונות העשירים וטקסי נישואין לא סטנדרטיים לבעלי חיים ועוד…

בחלק השני של ההרצאה נתוודע לקסמו של הקולנוע ההודי, שזכה לכינוי "בוליווד". סרטי בוליווד מאופיינים בצבעוניות, חגיגיות, ריקודים, שירים והרבה אהבה. קולנוע בוליווד מושך למעלה ממיליארד מעריצים אדוקים מכל רחבי העולם ובהודו מהווה עבור רבים מפלט מחיי היומיום.
מומלץ לשלב עם הסרט: כלה ודעה קדומה, ארה"ב/בריטניה, 2003 

???????????????????????????????

מסע בדרום לאוס
הרצאה על מסע בשבילים הצדדיים של לאוס. באופנוע, אוטובוס מקומי, אופניים, ריקשה וסירה, בין מפלים ואגמים, הרים אדירים וירוקים ובתוך כפרים ראשוניים. מפגש עם אנשיה, נזיריה ונופיה המרהיבים
סרט מומלץ: להאיר את השמים, לאוס, 2013

 

טאג' מאהאל קנוי


חידה ושמה הודו: הרצאה על האתרים המרהיבים במדינה ועל הניגודים האדירים
מסע בין האתרים המרכזיים והמרהיבים ביותר בהודו, המבטאים את מגוון הדתות והתרבויות המרכיבות את הפסיפס הייחודי של תת יבשת זו. בין היתר נבקר בטאג' מהל, במקדש הזהב הסיקי באמריצר, בעיר הטיבטית דהרמסלה ובפניני רג'סטאן. בחלק השני של ההרצאה נצא מהמונומנטים המרשימים אל הרחוב ההודי ונדבר על הניגודים הרבים והמרתקים המאפיינים את המרחב הזה: קדושה וחולין, מסורת וקדמה, עושר ועוני.  מומלץ בשילוב הסרט "נער החידות ממומבאי"

 %d7%a0%d7%a9%d7%99%d7%9d-%d7%91%d7%aa%d7%a4%d7%99%d7%9c%d7%94-%d7%9e%d7%a7%d7%93%d7%a9-%d7%92%d7%99%d7%99%d7%a0%d7%99


"מאחורי הסארי" להיות אישה בהודו

הרצאה הפותחת צוהר לעולמן המורכב והייחודי של מיליוני נשים בהודו, אשר חייהן היום כמו לפני אלפי שנים, מוכתבים ברובם על ידי מסורת עתיקה ודכאנית. במהלך ההרצאה נחשף לאופן שבו נתפסת אישה בהודו בשלבי חייה השונים, ונלמד על הקשר בין רצח תינוקות ונשים לבין מנהג הנדוניה הנפוץ בהודו גם היום.
סרט מומלץ: מים, הודו/קנדה, 2005

kolkata-2428298_1920


הודו הבריטית: עושק וקדמה 
לאורך ההיסטוריה משכה תת היבשת ההודית מגוון רב של מבקרים וכובשים שחשקו בעושרה ונפלו בקסמיה, ומורשתם הפכה לחלק בלתי נפרד מהתרבות ההודית. בהרצאה נדבר על נוכחות האימפריה הבריטית בהודו. מדוע הגיעו? כיצד ביססו את שלטונם? מה מידת הנזק וההשפעה שהותירו אחריהם? ומה הקשר בין הבריטים לבין שרפת אלמנות הודיות?
מומלץ בשילוב הסרט "לפני הגשמים" או בשילוב הסרט "האיש שידע אינסוף"

קמבודיה

הרצאה על מסע החוצה את  קמבודיה היפה והלא מתוירת. באוטובוס מקומי, סירה וטוסטוס, בשבילים הצדדיים הנפרשים לאורך נהר המקונג במדינה ראשונית, מרתקת ונשכחת, שידעה תקופות מזוויעות בעברה הלא רחוק. מפגש מרתק עם הפנים הפחות מוכרות של המדינה, עם הנופים היפים, אנשיה המקסימים וכמובן מקדשיה המרהיבים.
ניתן לשלב עם הסרט "לולה הקדושה"

סיקים.jpg2
סיפורו של הבודהיזם
מהי התורה הייחודית שהביא עימו הבודהה לעולם וסחפה לתוכה מיליונים בכל רחבי מזרח אסיה? בהרצאה זו נראה כיצד איך תורתו מבקשת לשחרר מיליונים מהסבל האנושי ונעמוד על עיקרי הפילוסופיה הבודהיסטית שמטרתה לרפא את הנפש. לצד הפן הפילוסופי נדבר גם על הזרמים השונים ועל מנהגיהם הייחודיים.
ניתן לשלב עם הסרט שצולם בבהוטן "על קוסמים ונוודים" (2003)

???????????????????????????????

הודו על קצה המזלג: מזון בדת, בתרבות ובמטבח
מסע מרתק אל עולם האוכל ההודי. נדבר על אוכל בהקשר הקולינארי, בהקשר הסוציולוגי ובהקשר הדתי. נבקר בשווקי מזון ססגוניים ושוקקים, נלמד על תרבות מאכלי הרחוב ועל מאפייני המטבח הייחודים באזורים השונים ונדבר על חשיבות הרבה של המזון בדת ההינדואית.
ניתן לשלב עם הסרטים: מסע של מאה צעדים, הודו/צרפת, 2014 או עם הסרט לאנץ' בוקס, הודו, 2013

IMG_4210

הפנים החדשות של הודו העצמאית
מדינת הלאום המוכרת לנו כיום כהודו הינה "המצאה" מודרנית משנת 1947, עת עזבו הבריטים את תת היבשת לאחר מאבק ממושך, בהנהגתו של מהטמה גנדי. במפגש זה נלמד על המאבק לעצמאות, נתוודע לטלטלות שפקדו את הודו, ובראשן החלוקה בין הודו לפקיסטן, שהביאה להגירה הגדולה ביותר בהיסטוריה. במפגש זה נלמד גם על הניגודים האדירים והקיצוניים שמאפיינים את המרחב הזה.
סרט מומלץ: גנדי, הודו/בריטניה, 1982 

שרוונבלגולה

הודו: בין רוח לחומר
בהרצאה נחשף לפנים השונות של הרוחניות ההודית ולהשפעתה על התרבות כיום. נתוודע למקורותיה הקדומים בני אלפי השנים שקיימים גם כיום ברחוב ההודי. ונראה כיצד לצד המסורת העתיקה והסגפנית מתקיימת גם רוחניות חדשה, מנצנצת ויקרה. מסע בעולם המרתק של הרוחניות ההודית על כל פניה: מהאותנטי ועד הגרוטסקי.
סרט מומלץ: הוא+היא, צרפת, 2015 (רובו מצולם בהודו)

לחזרה לדף הראשי לחצו כאן

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

הרצאות ייעוץ תרבות הודו והדרכת טיולים

%d בלוגרים אהבו את זה: