הרצאה וסרט

ערבי תרבות

הרצאה בשילוב סרט

הקולנוע האסייאתי זוכה בשנים האחרונות לעדנה ומדי שנה מופקים מספר הולך וגדל של סרטי איכות במדינות המזרח. ההרצאה מספקת רקע והקשרים תרבותיים שהופכים את חווית הצפייה בסרט לעשירה ומרתקת. ניתן להזמין הרצאות בשילוב סרטים ממגוון מדינות כגון הודו, לאוס וקמבודיה.

"על גדות המקונג" – מסע חוצה לאוס וקמבודיה
הרצאה על מסע בשבילים הצדדיים הנפרשים לאורך חלקו הדרומי של נהר המקונג בלאוס וקמבודיה. באופנוע, אוטובוס מקומי, אופניים, ריקשה וסירה, בין מפלים ואגמים, הרים אדירים וירוקים, בתוך כפרים ראשוניים ומקדשים מרהיבים. טיול בדרכי עפר המשלב בין עבר והווה, היסטוריה ותרבות, טבע ואנשים.
סרט מומלץ: להאיר את השמים, לאוס, 2013

טיול בטבע ובנופים הקסומים של הודו
המרחב ההודי נפרש על פני שטח עצום של יותר מ-3 מיליון קמ"ר ומכיל בתוכו מדבריות, רכסי הרים מושלגים, חופים טרופיים, ג'ונגלים, נהרות ואגמים וכן הוא בית למגוון רב של בעלי חיים. בהרצאה נבקר במרחבי הטבע המרהיבים של הודו, ונפגוש אוכלוסיות מקומיות שחייהן עוצבו עי ידי הטבע ואקלים המגוונים של הודו.
ניתן לשלב עם הסרט: מסע של מאה צעדים, הודו/צרפת, 2014

אוצרותיו של הדרום העמוק – הרצאה על דרום הודו
מסע אל התרבויות והנופים שמסתתרים בדרום העמוק של תת היבשת ההודית. במשולש שיוצרים האוקיינוס ההודי, הים הערבי ומפרץ בנגל, בין הרים, ג'ונגלים של תבלינים וקוקוסים, מטעי תה, דרכי מים חבויות וחופים טרופים, בתוך כפרים מרוחקים וערים שוקקות. נבקר בארץ שפע פורייה, בה החלה הקהילה הראשונה בתולדות המין האנושי לבסס חקלאות, ועימה סחר המלך שלמה אלפי שנים לאחר מכן. נצלול יחד למרחב מיסטי והיסטורי מרתק בו חיות זו לצד זו מגוון תרבויות ודתות: יהדות, ג'איניזם, בודהיזם והינדואיזם, ונצפה בפניני המורשת הארכיטקטונית והתרבותית המפוארת, לה תפקיד חשוב ביצירת הקסם המיוחד של דרום הודו.
ניתן לשלב עם הסרטים: לאנץ' בוקס, הודו, 2013
                                  עוברים להודו, הודו/ארה"ב, 2006

דתות ותרבויות בהודו
הרצאה הפורשת את הדתות והתרבויות השונות הקיימות בהודו: הינדואיזם, בודהיזם, ג'איניזם, סיקיזם, יהדות, אסלאם, אנימיזם שבטי ועוד. נדבר על מאפיינים ייחודיים של הדת ההינדואיסטית וביטוייהם בתרבות, נעסוק בדתות שצמחו ממנה: בודהיזם, ג'איניזם והדת הסיקית המשלבת בין הינדואיזם לאסלאם מקומי. בנוסף לכך, נדבר על יהדות הודו ועל שבטים מרוחקים ותרבותם הייחודית.
ניתן לשלב עם הסרט: חתונת מונסון, הודו/ארה"ב, 2001

בין פאר לעוני: הרצאה על האתרים המרכזיים במדינה ועל הניגודים המאפיינים את הודו
מסע בין האתרים המרכזיים והמרהיבים ביותר בהודו, המבטאים את מגוון הדתות והתרבויות המרכיבות את הפסיפס הייחודי של תת יבשת זו. בין היתר נבקר בטאג' מאהאל, בעיר הקדושה ורנסי, במקדש הזהב באמריצר, בעיר הטיבטית דרמסלה ובארמונות רג'סטאן. בחלק השני של ההרצאה נצא מהמונומנטים המרשימים אל הרחוב ההודי ונדבר על הניגודים הרבים והמרתקים המאפיינים את המרחב הזה. סרטים מומלצים: מלון מריגולד האקזוטי (הראשון, 2012) / מלון מריגולד האקזוטי השני (2015), בריטניה/הודו

"מאחורי הסארי" להיות אישה בהודו
הרצאה הפותחת צוהר לעולמן המורכב והייחודי של מיליוני נשים בהודו, אשר חייהן היום כמו לפני אלפי שנים, מוכתבים ברובם על ידי מסורת עתיקה ודכאנית. במהלך ההרצאה נחשף לאופן שבו נתפסת אישה בהודו בשלבי חייה השונים, ונלמד על הקשר בין רצח תינוקות ונשים לבין מנהג הנדוניה הנפוץ בהודו גם היום.
סרט מומלץ: מים, הודו/קנדה, 2005

הודו הבריטית: עושק וקדמה
לאורך ההיסטוריה משכה תת היבשת ההודית מגוון רב של מבקרים וכובשים שחשקו בעושרה ונפלו בקסמיה, ומורשתם הפכה לחלק בלתי נפרד מהתרבות ההודית. בהרצאה נדבר על נוכחות האימפריה הבריטית בהודו. מדוע הגיעו? כיצד ביססו את שלטונם? מה מידת הנזק וההשפעה שהותירו אחריהם? ומה הקשר בין הבריטים לבין שרפת אלמנות הודיות?
סרט מומלץ: לפני הגשמים, הודו/בריטניה, 2007

 

סיפורו המופלא של הבודהיזם

איך צמחה הדת הדומיננטית של אסיה – הדת הבודהיסטית?  מה היו התהליכים שהביאו להיווסדותה של דת זו? מהו סיפורו של הבודהה ומהם עקרונות הבודהיזם? נבקר באתרים בודהיסטים חשובים, נעמוד על ההבדלים בין זרמים שונים ונלמד על מקומו וחשיבותו של הבודהיזם בהודו כיום.
סרטים מומלצים: סמסרה, הודו/גרמניה/צרפת, 2001
                            הגלגול, ישראל, 2008

הפנים החדשות של הודו העצמאית
מדינת הלאום המוכרת לנו כיום כהודו הינה "המצאה" מודרנית משנת 1947, עת עזבו הבריטים את תת היבשת לאחר מאבק ממושך, בהנהגתו של מהטמה גנדי. במפגש זה נלמד על המאבק לעצמאות, נתוודע לטלטלות שפקדו את הודו, ובראשן החלוקה בין הודו לפקיסטן, שהביאה להגירה הגדולה ביותר בהיסטוריה. במפגש זה נלמד גם על הניגודים האדירים והקיצוניים שמאפיינים את המרחב הזה.
סרט מומלץ: גנדי, הודו/בריטניה, 1982 (*סרט מדהים ועל-זמני)

 

 

לחזרה לדף הראשי לחצו כאן

לחזרה לדף הראשי לחצו כאן

מצגת זאת דורשת JavaScript.

הרצאות והדרכת טיולים

%d בלוגרים אהבו את זה: