הרצאה וסרט

ערבי תרבות

הרצאה בשילוב סרט

הקולנוע האסיאתי זוכה בשנים האחרונות לעדנה ומדי שנה מופקים מספר הולך וגדל של סרטי איכות במדינות המזרח. ההרצאה מספקת רקע והקשרים תרבותיים שהופכים את חווית הצפייה בסרט לעשירה ומרתקת. ניתן להזמין הרצאות בשילוב סרטים ממגוון מדינות כגון הודו, לאוס וקמבודיה.

הרמוניה ואלימות: סיפורו של האסלאם בהודו
בהודו חיים כמעט מיליארד הינדואים ולצידם כ-190 מיליון מוסלמים, האוכלוסיה המוסלמית השלישית בגודלה בעולם.
ההרצאה מתחקה אחר מאפייני האסלאם בהודו: מימיו כדת שולית בפריפריה,  דרך היותו דת רשמית של אימפריה מקומית ועד נוכחותו העכשווית במדינה והיחסים עם הרוב ההינדואי.
בהרצאה נדבר על ההרמוניה שאפיינה מרחב בין-דתי זה, על ההשפעות של הנוכחות הבריטית שהגיעו לשיא בזמן החלוקה בין הודו ופקיסטן ועל המצב כיום, שכולל הרמוניה לצד מתחים ואלימות.
סרט מומלץ: מלון מומבאי, אוסטרליה (והודו), 2018

לאוס: מפגש מרתק עם נופים ואנשים
מסע בשבילים הצדדיים של לאוס. באופנוע, אוטובוס מקומי, אופניים, ריקשה וסירה, בין מפלים ואגמים, הרים אדירים וירוקים ובתוך כפרים ראשוניים. מפגש מרתק עם אנשיה, נזיריה ונופיה המרהיבים של לאוס.

סרט מומלץ: להאיר את השמים, לאוס, 2013

מסע חוצה קמבודיה: אנשים ומקדשים לאורך המקונג
הרצאה על מסע החוצה את קמבודיה היפה והלא מתוירת.
באוטובוס מקומי, סירה וטוסטוס, בשבילים הצדדיים הנפרשים לאורך נהר המקונג במדינה ראשונית, מרתקת ונשכחת, שידעה תקופות מזוויעות בעברה הלא רחוק. מפגש מרתק עם הפנים הפחות מוכרות של המדינה, עם הנופים היפים, אנשיה המקסימים וכמובן מקדשיה המרהיבים.
סרט מומלץ: לולה הקדושה, צרפת (וקמבודיה), 2005

טיול בטבע ובנופים הקסומים של הודו
המרחב ההודי נפרש על פני שטח עצום של יותר מ-3 מיליון קמ"ר ומכיל בתוכו מדבריות, רכסי הרים מושלגים, חופים טרופיים, ג'ונגלים, נהרות ואגמים וכן הוא בית למגוון רב של בעלי חיים. בהרצאה נבקר במרחבי הטבע המרהיבים של הודו, ונפגוש אוכלוסיות מקומיות שחייהן עוצבו עי ידי הטבע ואקלים המגוונים של הודו.
ניתן לשלב עם הסרט: מסע של מאה צעדים, הודו/צרפת, 2014

אוצרותיו של הדרום העמוק – הרצאה על דרום הודו
מסע אל התרבויות והנופים שמסתתרים בדרום העמוק של תת היבשת ההודית. במשולש שיוצרים האוקיינוס ההודי, הים הערבי ומפרץ בנגל, בין הרים, ג'ונגלים של תבלינים וקוקוסים, מטעי תה, דרכי מים חבויות וחופים טרופים, בתוך כפרים מרוחקים וערים שוקקות. נבקר בארץ שפע פורייה, בה החלה הקהילה הראשונה בתולדות המין האנושי לבסס חקלאות, ועימה סחר המלך שלמה אלפי שנים לאחר מכן. נצלול יחד למרחב מיסטי והיסטורי מרתק בו חיות זו לצד זו מגוון תרבויות ודתות: יהדות, ג'איניזם, בודהיזם והינדואיזם, ונצפה בפניני המורשת הארכיטקטונית והתרבותית המפוארת, לה תפקיד חשוב ביצירת הקסם המיוחד של דרום הודו.
ניתן לשלב עם הסרטים: לאנץ' בוקס, הודו, 2013
                                  עוברים להודו, הודו/ארה"ב, 2006

דתות ותרבויות בהודו
הרצאה הפורשת את הדתות והתרבויות השונות הקיימות בהודו: הינדואיזם, בודהיזם, ג'איניזם, סיקיזם, יהדות, אסלאם, אנימיזם שבטי ועוד. נדבר על מאפיינים ייחודיים של הדת ההינדואיסטית וביטוייהם בתרבות, נעסוק בדתות שצמחו ממנה: בודהיזם, ג'איניזם והדת הסיקית המשלבת בין הינדואיזם לאסלאם מקומי. בנוסף לכך, נדבר על יהדות הודו ועל שבטים מרוחקים ותרבותם הייחודית.
ניתן לשלב עם הסרט: חתונת מונסון, הודו/ארה"ב, 2001

"מאחורי הסארי" להיות אישה בהודו
הרצאה הפותחת צוהר לעולמן המורכב והייחודי של מיליוני נשים בהודו, אשר חייהן היום כמו לפני אלפי שנים, מוכתבים ברובם על ידי מסורת עתיקה ודכאנית. במהלך ההרצאה נחשף לאופן שבו נתפסת אישה בהודו בשלבי חייה השונים, ונלמד על הקשר בין רצח תינוקות ונשים לבין מנהג הנדוניה הנפוץ בהודו גם היום.
סרט מומלץ: מים, הודו/קנדה, 2005

הודו הבריטית: עושק וקדמה
לאורך ההיסטוריה משכה תת היבשת ההודית מגוון רב של מבקרים וכובשים שחשקו בעושרה ונפלו בקסמיה, ומורשתם הפכה לחלק בלתי נפרד מהתרבות ההודית. בהרצאה נדבר על נוכחות האימפריה הבריטית בהודו. מדוע הגיעו? כיצד ביססו את שלטונם? מה מידת הנזק וההשפעה שהותירו אחריהם? ומה הקשר בין הבריטים לבין שרפת אלמנות הודיות?
סרט מומלץ: לפני הגשמים, הודו/בריטניה, 2007

 

סיפורו המופלא של הבודהיזם

איך צמחה הדת הדומיננטית של אסיה – הדת הבודהיסטית?  מה היו התהליכים שהביאו להיווסדותה של דת זו? מהו סיפורו של הבודהה ומהם עקרונות הבודהיזם? נבקר באתרים בודהיסטים חשובים, נעמוד על ההבדלים בין זרמים שונים ונלמד על מקומו וחשיבותו של הבודהיזם בהודו כיום.
סרטים מומלצים: סמסרה, הודו/גרמניה/צרפת, 2001
                            הגלגול, ישראל, 2008

הפנים החדשות של הודו העצמאית
מדינת הלאום המוכרת לנו כיום כהודו הינה "המצאה" מודרנית משנת 1947, עת עזבו הבריטים את תת היבשת לאחר מאבק ממושך, בהנהגתו של מהטמה גנדי. במפגש זה נלמד על המאבק לעצמאות, נתוודע לטלטלות שפקדו את הודו, ובראשן החלוקה בין הודו לפקיסטן, שהביאה להגירה הגדולה ביותר בהיסטוריה. במפגש זה נלמד גם על הניגודים האדירים והקיצוניים שמאפיינים את המרחב הזה.
סרט מומלץ: גנדי, הודו/בריטניה, 1982 (*סרט מדהים ועל-זמני)

 

 

לחזרה לדף הראשי לחצו כאן

לחזרה לדף הראשי לחצו כאן

מצגת זאת דורשת JavaScript.

הרצאות ייעוץ תרבות הודו והדרכת טיולים

%d בלוגרים אהבו את זה: